niedziela, 21 czerwca 2015

GARDEROBA NA PODDASZU

Poddasza są moim zdaniem najbardziej urokliwymi powierzchniami w całym domu. Zwłaszcza te początkowo projektowane jako nieużytkowe, a które mają wystarczającą wysokość do prawidłowego funkcjonowania. Każde jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Niewątpliwy urok zapewniają niewielkie okienka, czy to połaciowe, czy lukarny. Dają szerokie pole do popisu dla projektanta czy użytkownika pod kątem odpowiedniego i klimatycznego oświetlenia. Do zalet poddasza można również zaliczyć wszelkiego rodzaju skosy, skosiki, wystające tu i ówdzie krokwie czy jętki, które można w bardzo malowniczy sposób zaadaptować i stworzyć indywidualną, przytulną przestrzeń. I za to kochamy nasze strychy...
Niestety są to również pomieszczenia o niezwykle dużej trudności aranżacji. Umieszczenie łazienki czy garderoby na strychu niejednokrotnie wiąże się z prawdziwym horrorem i koniecznością przenoszenia całej instalacji. Dzisiaj napiszę kilka słów na temat garderoby, na łazienki przyjdzie jeszcze czas;)

GARDEROBA - bardzo indywidualne pomieszczenie. Powinno być ściśle dopasowane do użytkownika - tylko wtedy będzie prawidłowo spełniało swoje funkcje i okaże się ergonomiczne w użytkowaniu. Garderoba może przyjąć formę szafy zamkniętej drzwiami (suwanymi, uchylnymi, itd) lub wydzielonej przestrzeni (zamkniętej lub półotwartej).

Obecnie producenci szaf wnękowych proponują całą gamę rozwiązań dla poddaszy. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są drzwi suwane. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze uda się zastosować (np. w przypadku, gdy fragment prostego sufitu jest zbyt mały, aby zmieściły się dwa skrzydła).

źródło: http://www.komandor.szczecin.pl/drzwi-ze-skosem.htm
Co zrobić jednak, kiedy miejsce na szafę jest zbyt małe lub, co gorsze, zaprojektowana szafa okaże się zbyt mało pojemna? Tak było w przypadku projektowanej przeze mnie garderoby na poddaszu. Istniejąca szafa okazała się zbyt mała, a usytuowany na ścianie grzejnik nie pozwalał na jej powiększenie. Bardzo niski narożnik wymagał pomysłowego i bardzo indywidualnego podejścia. W projekcie wykorzystałam system przechowywania ubrań ALGOT (IKEA).

Ramy z drążkiem oraz półki (IKEA)
Półki nie kolidują z grzejnikiem.
Oświetlenie taśmą LED
jest wystarczające dla tak
niewielkiego pomieszczenia

Kolejnym wyzwaniem było obudowanie garderoby. Nie wchodziło w grę ustawianie ścianki z płyty GKB ani murowanej (budowa garderoby miała odbywać się w sposób bezinwazyjny, bez kurzu i wielkiego remontu). Dodatkowo ścianka miała być lekka oraz nieprzytłaczająca. Miała powodować, że duża przestrzeń poddasza nie ulegnie optycznemu zmniejszeniu. 
Ostatecznie została wykonana ścianka z czterech paneli z hartowanego szkła matowego (8mm).
Ścianka mocowana jest do podłogi (panele) oraz sufitu (płyta GKB) za pomocą wkręconych listw. Szkło zostało wklejone w listwy za pomocą sylikonu.

Mocowanie szkła do podłogi

I...garderoba gotowa! Uzyskano dodatkowo:
- cztery półki 40 x 60 cm,
- dwa drążki na wieszaki: każdy po 40 cm (po ok. 20 wieszaków na każdym - sprawdzona informacja;)). Za drążkami znajduje się przestrzeń na pudła i inne skarby,
- dwa pojemniki na buty,
- dwa wysuwane koszyki (głębokość 14 i 29 cm),
- dużo przestrzeni na umieszczenie dodatkowych niewielkich mebli (stołki, taborety, stoliki, itp.) a także niezbędnego sprzętu, który niekoniecznie dobrze komponuje się we wnętrzu (odkurzacz, drabina, itp.).


Dzięki szklanej przegrodzie utworzyła się w pomieszczeniu dodatkowa ściana, która tworzy ciekawy element wnętrza od strony pokoju.
Kilka wymiarów niezbędnych do samodzielnego projektowania garderoby:

źródło: E.Neufert, Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego, wyd. Arkady. Warszawa 2000


Oraz alternatywny sposób wykorzystania skosów na poddaszu:
źródło: E.Neufert, Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego, wyd. Arkady. Warszawa 2000

1 komentarz:

  1. Garderoba to marzenie chyba każdej kobiety :) Okazuje się, że można zrobić są sobie w wersji DIY i wykorzystać regały. Wykorzystaliśmy te z Nedcon Silesia i ułożyliśmy w potrzebnych nam kombinacjach. Pomiędzy nimi wisi metalowy pręt na wieszaki. Z dodatkiem metalowych i plastikowych pojemników zrobiło się nam fajne i takie mocno nowoczesne i niekonwencjonalne wnętrze :)

    OdpowiedzUsuń