środa, 15 lipca 2015

DREWNO W ŁAZIENCE

Drewno w łazience? - Poproszę!
Powszechnie panuje przekonanie, że drewno w łazience jest niepraktyczne, bo odkształca się przy zmiennej temperaturze, bo wypacza się przy dużej wilgotności, bo nie można go czyścić chemicznymi środkami przeznaczonymi do mycia łazienek. Tak, to wszystko prawda, takie są generalne cechy drewna. Jednak na całe szczęście istnieją pewne gatunki drewna, którym żadne łazienkowe warunki nie są straszne. Trzeba tylko stosować się do kilku prostych rad:

1) gatunek drewna - im mniejsza podatność na skurcz, tym większa odporność na odkształcenia pod wpływem wilgoci. Drewo powinno być również twarde (zwłaszcza to na blacie i na podłodze, aby nie uległo ścieraniu) oraz nie może być podatne na pęknięcia (każda szczelina jest zachęcająca dla wszelkiego rodzaju grzybów, itp.). Polecany: jawor, jesion, modrzew, dąb, wiąz, badi, cedr, doussie, iroko, jatoba, lapacho, merbau, padouk, tek, wenge, termodrewno (drewno, które zostało wcześniej poddane wilgoci w warunkach wysokiej temperatury oraz podwyższonego ciśnienia)

2) podłoga - deski lite lub warstwowe klejone przymocowane do podłoża za pomocą elastycznego kleju (jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, MS polimery). Wszelkiego rodzaju dylatacje w podłodze muszą być koniecznie wypełnione elastycznym materiałem. Im mniej łączeń w podłodze tym lepiej (polecane duże formaty desek)

3) ściany - drewno lite bądź klejone. Można także stosować płytę wiórową. Tutaj także konieczne jest uszczelnienie wszystkich dylatacji materiałem elastycznym, by przy pracy drewna nie ulegało ono pękaniu.

4) IMPREGNACJA (najważniejszy element!) - niezależnie od gatunku drewna konieczna jest jego impregnacja, która dodatkowo ochroni naszą piękną, drewnianą łazienkę przed intruzami, tj. grzybami i innymi niebezpiecznymi stworkami. Drewno musi zostać prawidłowo zabezpieczone z każdej strony, nie tylko od zewnątrz (zaleca się impregnację drewna jeszcze przed montażem, aby dokładnie pokryć element z każdej strony.

5) Dekoracja ochronna - obecnie modne jest stosowanie oleju - zabezpiecza drewno, wnika głęboko w jego strukturę, oraz nie powoduje, że drewno staje się śliskie (bardzo niewskazane przy mokrej podłodze!). Drugą metodą jest lakierowanie - zostawia gładką powierzchnię drewna, łatwą w utrzymaniu czystości (wady: lakier dość szybko pęka powodując szczeliny w warstwie ochronnej, a także ulega ścieraniu).

Poniżej kilka przykładów eleganckich łazienek z dodatkami drewna:

Piękna wanna!
źródło: http://housely.com/news/20-beautiful-master-bathrooms-wood-floors/
Przepiękne deski pomostowe! I te umywalki!
źródło: http://housely.com/news/20-beautiful-master-bathrooms-wood-floors/
źródło: http://inspirujacalazienka.pl/czarna-lazienka-przyklady-aranzacji/
A może łazienka połączona z sypialnią?
źródło: http://matrizmaterial.blogspot.com/2015/01/deciding-on-correct-wall-material-for.html
źródło: http://puttherecordon.com/safe-wood-floors-in-amazing-bathroom/wood-floor-in-bathroom/
źródło: http://mieszkanioweinspiracje.pl/wnetrza/lazienka/21669/drewno-w-lazience
źródło: http://artefact.mielec.pl/?attachment_id=184
źródło: http://www.jazdecor.com/priority-in-remodeling-your-bathroom-designs/
Kawałek drewnianej ściany przyciąga wzrok!
źródło: http://www.urzadzamy.pl/
źródło: http://inspirujacalazienka.pl/czarna-lazienka-przyklady-aranzacji/
Czy stosować drewno w łazience? Ja uważam, że jak najbardziej! A co Wy myślicie?

2 komentarze:

  1. Ja jestem zdania, że wygląda to bardzo ładnie i ja także moje mieszkanie tak urządzę. Już nawet widziałem na stronie https://artcorestudio.pl/ iż jest tam cała masa najróżniejszych materiałów do wykończenia wnętrz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli jest to wykonane dobrze to jak najbardziej moim zdaniem warto jest mieć drewno w łazience. U mnie w domu cały remont był przeprowadzany przez firmę https://www.wawerbud.pl/ i jestem zdania, że całość wyszła idealnie. W końcu taki cel sobie założyłam.

    OdpowiedzUsuń